Likom e-İrsaliye Yazılımı

e-Dönüşüm sürecinde ihtiyacınız olan Gelir İdaresi Başkanlığı’yla uyumlu tüm yazılımlarımızla ertesi gün de sizinleyiz

e-İrsaliye, kağıt irsaliye ile aynı hukuki niteliklere sahip irsaliyenin elektronik ortamda düzenlenmiş halidir. Öncelikle sevk irsaliyesi yerine kullanılacak ve malı teslim alan tarafa iletilecektir. e-İrsaliye’nin kağıt çıktısı ise taşıma irsaliyesi olarak araçta bulundurulacaktır. Firmalar arası e-İrsaliye düzenlenebilmesi için hem alıcı hem de satıcı tarafın e-İrsaliye uygulamasına kayıtlı olması gerekmektedir.

Yararlanma Yöntemleri Nelerdir?

 1. Portal Yöntemi
  e-İrsaliye Uygulamasına ait temel fonksiyonların internet üzerinden genel kullanımını sağlamak amacı ile Başkanlık tarafından oluşturulan ve www.efatura.gov.tr internet adresinde hizmete sunulan GİB Portalı aracılığıyla.
 2. Entegrasyon Yöntemi
  Mükelleflerin kendi bilgi işlem sistemlerinin Başkanlık sistemlerine entegrasyonu yoluyla.
 3. Özel Entegrasyon Yöntemi
  Başkanlıktan izin almış özel entegratörlerin bilgi işlem sistemleri aracılığıyla
blank

Kimler kullanmalıdır?

 • Komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticareti yapanlar 01.01.2020
 • Brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 25 Milyon TL ve üzeri olanlar
 • ÖTV III sayılı liste kapsamındaki malları imal inşaa ve ithal edenler, ana bayi/ distribütör pazarlanmasını gerçekleştiren mükellefler, (Meyve suları, gazlı içecek, alkol ve tütün ürünleri) 01.07.2020
 • ÖTV (I) – EPDK dan bayilik lisansı alan mükellefler (Benzin istasyonları) 01.07.2020
 • Tarım ve Orman Bakanlığınca gübre üretim ve tüketiminin kayıt altına alınmasına yönelik oluşturulan Gübre Takip Sistemi’ne kayıtlı kullanıcılar 01.07.2020
 • E-Fatura mükellefi olup şekerin imalini gerçekleştirenler 01.07.2020
 • E-Fatura mükellefi olup demir ve çelik üretenler – GTİP72 ve GTİP73 07.2020

Anlaşmalı olduğumuz entegratörleri görmek için tıklayın.

blank
blank
Çevre Dostu Olması

Artan küresel ısınmaya katkı sağlamamak için e-İrsaliye’ye geçiş yapın, kağıt kullanımınızı azaltarak maliyetlerinizi düşürürken doğaya faydalı olun.

blank
Verilere Erişim Kolaylığı ve Garantisi

e-İrsaliye ile elektronik ortamda saklanan irsaliyelerinize saniyeler içerisinde erişebilirsiniz. Elektronik imza ve elektronik arşivleme ile veri güvenliğini sağlayabilir ve geçmiş kayıtlarınıza kolayca erişebilir, kağıt saklama gereksiniminden doğan külfetlerden kurtulursunuz.

blank
Alıcı ve Satıcı İletişimini Hızlandırması

Elektronik ortamda iletilen e-İrsaliye sayesinde belgeniz alıcıya hızla ulaşır. Bu sayede, iade, ret ya da kısmi kabul gibi aksaklıkları satıcıya hızlıca bildirebilirsiniz.

blank
Maliyet Avantajı

Basım, arşivleme, kargo ve teslimat ücretlerinden kurtulursunuz. Müşterilerinize daha hızlı ulaşır, tahsilat sürecinizi hızlandırırsınız.