Likom Gusto ERP – Üretim Planlama

Büyük ve orta ölçekli kuruluşlar için geliştirilmiş
Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımı

Satış PazarlamaSatın AlmaÜretim PlanlamaStok YönetimiFinansMuhasebeİnsan KaynaklarıSabit KıymetBütçe - Gelir GiderBPMDaha Fazlası
GANTTMRP Malzeme İhtiyaç Planlama

Üretim Planlama

Likom Gusto ERP Üretim Modülü farklı üretim tiplerine ve süreçlerine entegre edilebilir yapısı ile üretim aşamalarında gerekli teknik ve fonksiyonel bilgi ihtiyaçlarına zamanında cevap verir. Üretimi izlenebilir kılan yapısı sayesinde saha ile tedarik zinciri arasında bilgi akışı sağlayarak hatalara erken müdahale etmeyi sağlar. Kaynaklar, rotalar, stoklar ve ürün ağaçları ayrıntılı şekilde oluşturulabilir, ürünlere özgü değişken özellikleri kullanıcı tanımlayabilir ve takiplerini bu özellikler üzerinden sağlayabilir. Dinamik kod kullanımı ürün çeşitliliği fazla olan firmalarda sadece özelliği değişen malzemeler için yeni ürün reçetesi oluşturmadan işlem yapmayı sağlar. Üretim tasarım ekranı ile süreçte oluşturulan her ürün ağacı ve rota şablon olarak kullanılarak yeni siparişler için de iş emirleri uğraşsız bir şekilde oluşturulur. Planlamacıya sağladığı bu düzenlemeler sayesinde otomasyon sağlanmış ve az veri girişi ile süreden tasarruf edilmiş olur.

Operasyonel bazda tasarruflar sağlamak için iş emirlerinde ürün ağacı, rota, makine, operatör gibi kaynakların alternatifleri belirlenebilir ve tezgâh duruşları, operasyonlarda bekleme süreleri, hazırlık süreleri tanımlanarak izlenebilir. Planlanan süreler ile gerçekleşen süreler arasındaki farklar analiz edilebilir. İş emri gerçekleşmelerinde stokların fason giriş çıkışları, sarf kullanımları, operasyon bazında belirlenen fire oranları sayesinde firelerin stok takibi sağlanabilir.

El terminali uygulaması barkod otomasyonu ile operatörlerin yaptığı operasyon gerçekleşmeleri anında Gusto’ya aktarılır. Ürünün hangi aşamada olduğu, harcanan işçilik ve tezgâh kullanımları gibi veriler kolaylıkla planlamacıya sunulur.

Üretim sürecindeki tüm girdiler ve çıktılar üzerinden endirekt ve direkt maliyetler için dağıtım anahtarları seçilerek, dağıtım yüzdeleri belirlenebilir ve farklı opsiyonlarla maliyetler hesaplanabilir. Kullanıcı takip etmek istediği farklı bir maliyet kalemi tanımlayabilir. Genel Masraflar, işçilik, malzeme, amortisman gibi firmanın üretim sürecindeki maliyetlerinin muhasebesi kayıt altına alınmış olur.

blank

Genel Özellikler

 • Çoklu Rota Kullanımı
 • Manuel, Makina, Fason Operasyon Tanımları
 • Dinamik Ürün Ağacı Yapısı
 • Ürün Ağacından Bağımsız İş Emri Oluşturma
 • Detaylı Üretim Verileri Takibi Ve Analizi
 • Günlük Atölye Planlama, İş Emri/Operasyon Ayrıntılandırma
 • Operasyon Bazlı Fire Takibi, Hurda Takibi
 • MRP ve Gantt Fonksiyonları ile Etkin Üretim Yönetimi
 • Tezgah Duruşlarının İzlenmesi, Alternatif Tezgah, Grup, Operasyon Tanımları
 • Üretim Anlık İzlenmesi, Barkod, Üretim Otomasyonları ile Tam Entegrasyon
 • Esnek Vardiya Planlama

Üretimde Yeni Çağ

Talepkar müşteri istekleri ve acımasız maliyetler arasına sıkışmayın! Gusto Üretim modülü ile çözüm kümenize en uygun üretimi yapmaya başlayın. Global pazardaki istekleri doğru planlama ile karşılayıp anlık veri takibiyle kontrolü elinizde tutun. Gerçek maliyet verileri ile doğru karlılık oranlarına ulaşın.

Her Modele Göre Üretim

Farklı üretim modellerini sisteme yansıtın. İster stoğa göre üretim (MTS) ister siparişe göre üretim (MTO) isterse tahmine göre üretim yapın (MTF) hepsinin karşılığının bulunduğu bir sisteminiz olsun.

İstediğiniz Modeli Üretin

Ürün yelpazenizin geniş olması sorun yaratmaktansa rekabet gücünüzü arttırsın. Dinamik kodlu yapısı ile stok kodlarını şişirmeden ürünlerinizin çeşitliliğini kullanın. Varyant yapılarınıza uygun formüller yazarak malzeme ve rotanızı planlayın. Alternatif tezgahları kullanarak rotanızı belirlerken alternatif malzemeleri seçip kaynak sıkıntısı çekmeden üretin.

Üretim Sahanızın Her Alanında Kontrol Elinizde

Gusto Üretim modülünde açacağınız tezgah, tezgah grubu, görev tanımı ve benzeri kart yapılarıyla sahadaki her unsurun sistemde bir karşılığı olsun, planlamaya dahil edin, gerçekleşmelerini izleyin.

Her Yerde Gözünüz Olsun

El terminalleri, RFID uygulamaları, kiosklar, tezgah otomasyonları, bilgi ekranları, otomatik veri aktarımları ve diğer üçüncü parti uygulama entegrasyonlarıyla üretim alanındaki her unsurdan haberiniz olsun. Tezgahlardaki duruşlardan personel iş zamanlarına kadar her bilgiyi toplayıp analiz edin.

Fabrikadan Mağazaya Tek Süreç

Satış, Satın Alma ve Üretim modüllerinin entegrasyonlarıyla veriyi tek yerden girip her yerden kontrol edin, müşteri termin tarihlerini sıkıntısız gerçekleyip satınalma operasyonlarını toplu alımlarla optimize edin.

Ürün Maliyetlerinde %100 Tutarlılık

Karlılık oranlarınızda sürprizle karşılaşmamak için maliyetlerinizi en ince detayda hesaplayın. Malzeme ve işçilik giderlerinizi direkt olarak iş emrine yazarken genel üretim gideri, yönetim giderleri gibi endirekt giderleri çeşitli anahtarlar üzerinden ürününüze yansıtın. İyi ya da kötü olsun gerçek verilere ulaşın.

Orta ve Büyük ölçekli işletmeler için sektör bağımsız geliştirilen Likom Gusto ERP, gereksinim duyulan tüm iş süreçlerinin verimli ve güvenilir şekilde yönetilmesini, her seviyede yöneticinin dinamik parametrelerle etkin sorgulamaları gerçekleştirmesini ve doğru kararları zamanında almalarını sağlayan bir Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımıdır.